Browse By

Czy przyszły pracodawca sprawdza mojego facebooka?

pracodawca facebook
 
Coraz częściej pracodawcy i rekruterzy oprócz przesłanych dokumentów oglądają nasze konta na facebooku i innych portalach społecznościowych.
 
Jest zupełnie naturalnym, że potencjalny pracodawca chce się dowiedzieć o nas jak najwięcej. Sami wpisujemy w wyszukiwarkę nazwiska nowo poznanych osób, sprawdzamy kim jest znajoma znajomej, która napisała trafny, śmieszny czy oburzający komentarz.
 
Nie dziwi więc zainteresowanie pracodawców, bo aktywność na facebooku może bardzo wiele o nas powiedzieć.
 
Na pewno, kiedy staramy się o pracę, nie będą dobrze widziane zdjęcia z zakrapianych imprez, nieprzyzwoite wygłupy, treści agresywne.
Kłócenie się ze wszystkimi i krytykanctwo zrobi z nas osobę, której nikt nie chce mieć w swoim zespole.
Udostępniając wszystkie możliwe konkursy, łańcuszki i śmieszne obrazki wydamy się infantylni i bardziej zaangażowani w przeglądanie facebooka niż cokolwiek innego.
Także nadmierne epatowanie zdjęciami drugiej połówki lub dziecka nie zrobi dobrego wrażenia, a wypowiadanie się publicznie źle o poprzednich pracodawcach całkowicie nas skreśla.
 
Czy to znaczy, że najlepiej w ogóle usunąć konto?
 
Nie, wystarczy korzystać z niego z umiarem.
 
− Nie spędzajmy na facebooku całego dnia, nie zasypujmy setkami obrazków, a w przypadku bardziej osobistych zdjęć i wpisów, zadbajmy o ustawienia prywatności.
− Możemy nie tylko wybrać widoczność profilu tylko dla znajomych, ale poszczególne wpisy ustawiać jako publiczne, dla znajomych czy dla wybranych ich grup, które same tworzymy.
− Nie musimy też publikować treści jedynie związanych z branżą, w której szukamy pracy ani nikomu się podlizywać.
 
Przyszły pracodawca sprawdza naszego facebooka, żeby dowiedzieć się, jakim jesteśmy człowiekiem. Pokażmy, że godnym zaufania, ale przy tym po prostu fajnym.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

three + fifteen =