Browse By

Dlaczego brak hobby zmniejsza szansę na otrzymanie pracy?

Tworząc swoje curriculum vitae, większość osób skupia się na dokładnym opisaniu swojego doświadczenia zawodowego oraz wykształcenia, gdyż te dwie sprawy wydają się najważniejsze w ocenie kandydata.
 

Jednak pracodawcy równie uważnie przyglądają się innym punktom dokumentów aplikacyjnych, jak np. tak nieistotnemu z pozoru hobby.

Wpływ hobby na jakość pracy

Współczesny model pracy jest naznaczony silnym stresem. W pracy trzeba się dzisiaj wykazywać dużym zaangażowaniem i kreatywnością, a często także bez słowa sprzeciwu realizować każde polecenie szefa, choćby wiązało się to z siedzeniem w biurze do nocy.

Dość duża konkurencja na rynku pracy sprawia, że każdy pracownik doskonale zdaje sobie sprawę, jak szybko szef może go zastąpić kimś nowym.
 
Rywalizacja, konflikty, nawał pracy – to wszystko powoduje, że wiele osób żyje pod nieustannym napięciem, które często prowadzi do przewlekłego zmęczenia. To z kolei ma wpływ na ich samopoczucie, zdrowie i także na efektywność w pracy.
Osoby oddające się jakiemuś hobby potrafią oderwać się od kłopotów i dzięki temu szybciej się relaksują.
Pracownik zaangażowany w jakąś działalność sportową, artystyczną lub po prostu umiejący fajnie spędzać czas wolny, lepiej radzi sobie ze stresem, a przez to jest potem efektywniejszy i wydajniejszy w pracy niż jego kolega, żyjący wyłącznie pracą.

To właśnie głównie z tej przyczyny wielu pracodawców patrzy na rubrykę hobby w CV i chętnie rozmawia na jego temat z kandydatem już podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Co robić, gdy się nie ma hobby?

Wiele osób dochodząc do punktu w CV, w którym trzeba wpisać swoje zainteresowania, nagle zatrzymuje się bezradnie, nie wiedząc co powinni tam zamieścić.

Często to właśnie tworzenie dokumentów aplikacyjnych uświadamia im, że istotnie nie mają swojego ulubionego zajęcia, któremu poświęcaliby każdą wolną chwilę.
Duża część takich ludzi brak hobby tłumaczy nawałem obowiązków zawodowych i rodzinnych. W takim przypadku trudno się obwiniać o brak zainteresowań, jednak coś w CV trzeba przecież wpisać.
 
Błędem jest wpisywanie nieprawdziwych informacji.
Z pozoru bezpieczne, bo powszechne rodzaje hobby jak literatura czy kino mogą wpędzić w spore kłopoty. Zawsze istnieje bowiem ryzyko, że przyszły pracodawca okaże się także miłośnikiem książek lub filmów i zechce na te tematy dłużej porozmawiać z kandydatem, który ostatni raz czytał lekturę szkolną, a do kina chodzi raz na kwartał.
Dlatego, aby uniknąć kompromitacji, należy wpisać coś, na temat czego ma się najwięcej wiadomości.
Każdy czymś się przecież interesuje – modą, kuchnią, wystrojem wnętrz, ogrodnictwem, sportem, czy nowinkami technicznymi. Jeśli jest jakiś temat, na który ma się sporo do powiedzenia, warto właśnie to wpisać jako hobby.

W ostateczności, gdy nic nie przychodzi do głowy, można zlikwidować rubrykę „zainteresowania” i liczyć na to, że pracodawca nie będzie poruszał tego tematu.
A swoją drogą, chyba warto mieć jakieś hobby?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × 5 =