Browse By

4 rady o pracy, które czasem warto zignorować.

 
 
Lata mijają i pewne rady stają się przestarzałe i jednym słowem bezużyteczne. Istnieje wiele wskazówek, dotyczących pracy i kariery, które powszechnie uważa się za życiowe i mądre, a które w rzeczywistości mogą się okazać zgubnymi.
 
Radzą nam specjaliści, managerowie, przełożeni i oczywiście rodzice. Jednak czy zawsze mają rację?
 
1. Rób to, co kochasz.
 
Mimo że jest to rada, którą dziś słychać niemal na każdym kroku, to dla niektórych może być bardzo szkodliwa. Dlaczego? Ponieważ oprócz rzadkich i szczęśliwych przypadków, robienie tylko tego, co się kocha to najszybsza droga do biedy i frustracji, a to oznacza, że wkrótce znienawidźmy również to, co wcześniej kochaliśmy.
Dlatego dobrze się zastanów kim chcesz być, w życiu jest jeszcze czas na hobby, które daje nam możliwość robienie tylko tego, co naprawdę kochamy bez popadania w długi i biedę.
Dużo lepszą radą jest Nigdy nie wykonuj pracy, której szczerze nienawidzisz.
 
2. Nigdy pierwszy nie stawiaj warunków.
 
Bardzo często w czasie negocjacji, dotyczących wysokości wynagrodzenia przyjmuje się, że to pracodawca powinien pierwszy złożyć ofertę. Badania jednak pokazały, że kandydat, który jako pierwszy przedstawi swoje oczekiwania, zdobywa kontrolę nad przebiegiem rozmów.
Oczywiście pod warunkiem, że na samym początku nie wystrzeli kosmicznej i trudnej do zaakceptowania kwoty. Sytuacja przypomina nieco grę w tenisa — ten, który serwuje, nadaje tempo grze.
 
3. Rady dotyczące formatu, czcionki i jakości papieru CV.
 
Kiedyś zanosiliśmy do pracodawcy CV w formie papierowej. Uważaliśmy, żeby się nie pogniotło, żeby papier nie był za sztywny, ani za cienki. Teraz mamy 2016 rok i większość CV wysyłamy mailem, mając do wyboru całą gamę różnorodnych szablonów CV, klasycznych i tych bardziej odważnych.
Jest też cała gama zawodów takich jak graficy, ilustratorzy, copywriterzy itp., w których klasyczne CV się nie sprawdzi i w których mile widziane jest odstępstwo od normy. Warto o tym pamiętać.
 
4. Musisz, chociaż rok wytrzymać w danej pracy, mimo że jej nie znosisz.
 
Ta rada często pochodzi z ust rodziców, którzy w swoim czasie pracowali 20, a nawet 40 lat w jednej firmie. Dziś mamy jednak inne czasy i inne potrzeby. Dziś, kiedy istnieje wiele możliwości rozwoju kariery, dla człowieka, który chce się rozwijać, pozostanie przez 20 lat w jednej firmie, mogłoby być zabójcze.
Coraz więcej ludzi zdaje też sobie sprawę z tego, że nie warto marnować najcenniejszych lat życia, tkwiąc w pracy, której szczerze nienawidzą.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × 4 =